Yüksek Mahkeme, BCCI'nin İşleyişini Mikro Yönetemiyor; Ofis Taşıyıcılarının Görev Süresine İlişkin Emir Vermek

yuksek-mahkeme,-bcci'nin-isleyisini-mikro-yonetemiyor;-ofis-tasiyicilarinin-gorev-suresine-iliskin-emir-vermek

BCCI logosunun dosya görüntüsü© AFP

BCCI, özerk bir organdır ve işleyişini mikro düzeyde yönetemez, Yüksek Mahkeme Salı günü gözlemledi. Ayrıca, ülkenin en yüksek kriket organına, 70 yılların üzerindeki insanları ICC’de ulusu temsil etmek istemesinin nedenini sordu. Apeks mahkemesi tarafından yapılan açıklamalar, Kurul’un, başkan Sourav Ganguly ve sekreter Jay Shah da dahil olmak üzere görev süresine ilişkin tüzüğünü, görev süreleri arasındaki zorunlu bekleme süresini ortadan kaldırarak değiştirmeye yönelik savunması üzerine yapılan duruşma sırasında yapıldı. devlet kriket dernekleri ve BCCI genelinde taşıyıcılar. herhangi bir kazanılmış menfaat olmaması gerektiğidir” dedi, Çarşamba günü duruşmaya devam edecek ve karara bağlanacak.

BCCI tarafından kabul edilen anayasaya göre, bir ofis hamilinin üç – Eyalet derneğinde veya BCCI’da veya her ikisinde de birbirini takip eden iki dönem arasındaki yıllık bekleme süresi.

Başlangıçta, BCCI adına görünen Başsavcı Tushar Mehta, Yargıçlar DY Chandrachud ve Hima Kohli, kriket oyununun ülkede büyük ölçüde kolaylaştırılmıştır. Apex mahkemesinin, tüzüklerin işlevsel hazırlığa geçeceği zaman mahkemenin izniyle bazı değişiklikler yapılabileceğini söylediğini belirtti.

BCCI’nin bir tüzük olduğunu söyledi. özerk organ ve tüm değişiklikler kriket kurumunun AGM’si tarafından değerlendirildi. Başvuru yapılırken, banka “BCCI özerk bir kuruluştur. Onun işleyişini mikro düzeyde yönetemeyiz” dedi. Mehta, “Bugün anayasa olduğu için bir dinlenme dönemi var. Bir dönem devlet kriket derneğinin, bir dönem de BCCI’nın bir görevindeysem, o zaman bir dinlenme dönemine gitmem gerekiyor” dedi.

Her iki organın da farklı olduğunu ve kurallarının da farklı olduğunu ve üst üste iki görev süresinin tabanda liderlik geliştirmek için çok kısa olduğunu ekledi.

Başsavcı, “Liderlik tabanda gelişiyor ve devlet birliğinde kalıyor. O zamana kadar BCCI’ye yükselme zamanı geliyor, üç yıllık zorunlu bir soğumaya gitmesi gerekiyor- Devlet derneğinin aktif bir üyesi değilse, kişi BCCI’ye üye olamaz”.

Devlet birliğinde görevin bir BCCI tarafından yapıldığını da sözlerine ekledi. ofis sahibi soğuma süresi için dikkate alınmamalıdır.

Gösterimler yapılırken, Yargıç Chandrachud, “Biz nişanlıyız tartışıyor ve herhangi bir yargıda bulunmuyor. Sosyal medya, mahkemede ne söylersek söyleyelim bunun karar olduğunu düşünüyor, ancak bu sadece bir yanıt ortaya çıkarmak ve gerçeklerin daha iyi anlaşılması için bir diyalog.” dernek, mevcut tüzüğe göre üç yıllık bir soğuma süresi geçirmeden BCCI’da görev alamaz. kriket kuruluşundaki suçlama ve bu endişe, BCCI’da iki ardışık dönemden sonra soğuma süresi önerilerek halledildi, böylece “değerli yöneticilerin” tecrübesi boşa gitmesin.

İkinci değişikliğin, BCCI’nin istediği Uluslararası Kriket Konseyi’ne temsil edilmek üzere yönetim konseyinde 70 yaş sınırlaması ile ilgili olduğunu söyledi.

Yedek kulübesi dedi ki, “Neden 70 yıldan fazla insanımız olsun ki, genç kalalım. ICC’de ülkeyi temsil edenler? 70 yaşını doldurmuş kişilerin örnek bir iş yapmadığını söylemiyoruz ama bu bir spordur. Başsavcımız var yukarıda 70, yukarıda bazı doktorlar var 625 alanında örnek çalışmalar yapıyor”.

Mehta, “ICC, hangi ülkenin ne kadar kaynak alacağına karar verilen bir konseydir. Dünyanın dört bir yanındaki kriket organlarından gaziler arasında ağır müzakereler var. Genç adamım 30- olan bu gazilerle uğraşmak zorunda kalacak. kriketle uğraşma konusunda yılların deneyimi”.

Dünyanın herhangi bir yerinde ICC temsilinin yaşı konusunda hiçbir kısıtlama olmadığını da sözlerine ekledi.

Yargıç, “Cricket Australian Board veya İngiltere ve Galler Cricket Board’un ICC temsili için herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını mı söylemek istiyorsunuz? Kayıttaki materyali bize gösterin. Bununla ilgili önümüzde herhangi bir malzeme yok. Sen yerleştir.” Yönetim heyeti, emri geçeceğini söyledi.

Singh, bir kişinin bir devlet derneğinde üç yıllık bir dönem görev yaptıysa ve sonra devam edeceğini önerdi. BCCI’da görev yapıyorsa, zorunlu üç yıllık soğuma süresine girmeden kriket kuruluşunda art arda iki dönem altı yıl görev yapmasına izin verilmelidir.

BCCI , önerilen değişiklikte, Sourav Ganguly ve Jay Shah’ın ilgili devlet kriket derneklerinde altı yılını doldurmalarına rağmen Başkan ve Sekreter olarak görevlerine devam etmelerini sağlayacak ofis sahipleri için bir bekleme süresinin kaldırılmasını istedi.

Terfi edildi

Daha önce, Adalet RM Lodha liderliğindeki komite reformlar önermişti kabul edilmiş olan BCCI’da üst mahkeme tarafından yorumlandı.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon yayınından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Bu yazıda bahsedilen konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.