Mithali Raj Emekli Olduktan Sonra Hayatı Ve Zengin Mirasını Açıyor

mithali-raj-emekli-olduktan-sonra-hayati-ve-zengin-mirasini-aciyor

Eski Hint kadın kriket takımı kaptanı Mithali Raj, 23 yıllık bir aradan sonra geçen hafta krikete veda etti. uzun kriket kariyeri. Uluslararası kadın kriketinde en çok sayı atan oyuncu olarak istifa etti. Kadın kriketine yaptığı “Bradmanvari” katkısının yanı sıra, kadın oyununu Hindistan’da ana akım haline getirmek için yaptığı her şeyle hatırlanacak. Mithali özel olarak NDTV ile konuştu. İşte bir alıntı

Rika: Mithali, hayatının yarısı boyunca kamplarda ve çantalarını toplayarak geçirdin. Artık yapmak zorunda olmayabileceğiniz şeyler olduğu gerçeğine battı mı?

Mithali: Sanırım rutinim kesinlikle değişti. Artık sabah erken kalkıp günümü planlamam, bir hafta planlamam ya da bir sonraki seri için hazırlık planlamam gerekmiyor. Bu anlamda evet, hayat biraz yavaşladı ve kriket oynamaya başladığımda takip edemediğim daha bir çok şeye vakit var.

Rika: Bharatnatyam’a geri dönme planın var mı?

Mithali: Bilmiyorum, muhtemelen deneyebilirim ama şu anda dansa geri dönmeyi pek düşünmedim. Danstan krikete geçeli çok uzun zaman oldu ama konu okumaya, eskiz yapmaya gelince, bunlar yıllardır gerçekten keyif aldığım ama bu şeylere yatırım yapmak için asla fazla zaman ayıramadığım şeyler. Bu yüzden belki onları bir hobi olarak almaya çalışacağım.

Rica: Mithali, hangi anda bir 100 bırakmak için doğru zaman olduğunu düşündün? -yıllık kariyer? Yeni Zelanda’daki kayıptan sonra mıydı?

Mithali: Hayır, iş emekliliğime geldiğinde, birkaç yıl önce Dünya Kupası’nın benim şarkım olacağı çok açıktı. Bundan daha önce bahsettiğim birkaç röportaj vardı.

Son maçın verdiği hayal kırıklığı duygusuyla baş etmem gerekiyordu. Dünya Kupası. Ve bunalmış olarak herhangi bir karar almak istemedim, özellikle de böylesine büyük bir karar. Bununla başa çıkmak için biraz zaman ayırmam gerekiyordu. Sonra T20 yurtiçi turnuvasına gittim. Bunca yıldır yerle bir olan niyet ve tutkuya sahip olmadığımı hissettim. Yerlileri hiç özlemedim ama bu sefer sahaya çıkmak için doğru duyguyu hissetmedim. Yerli oynamadım ve emekliliğimi resmileştirmenin zamanının geldiğini hissettim. Ama birkaç yıldır aklımdaydı. Bu sadece onu kabul etmek ve onunla uğraşmak ve sonra muhtemelen resmi hale getirmek meselesiydi.

Rica: Artık kariyerini bitirdiğine göre, oturup inning’lerini izlesen, hangi maçları bir kez daha izlemek istersin?

Mithali: Bence bütün o önemli devreler, 7000 Dünya Kupası’ndakiler olabilir. Birkaç çok iyi vuruşum oldu. 2005 Dünya Kupası’nda, Avustralya’ya karşı yapılan 40 tek maçları hatırlıyorum, bir maç -kazanan. Maalesef en iyi vuruşlarımdan bazılarına sahip değilim çünkü o zamanlar televizyonda yayınlanmadı, bu yüzden bununla ilgili videomuz bile yoktu. Ama evet, bunlar izlemeyi çok istediğim birkaç vuruştur.

Rica: Mithali, ODI kayıtlarınızın dağında. Kaybedilen şey, Test kriketindeki 2005 – bir kadın Test kriketçisinin en yüksek puanı. Bunun kayıtları var mı?

Mithali: Bunun bir kaydı yok, sadece üzerimde taşıdığım anılar ve etrafta olan kendi takım arkadaşlarımın bana anlattıklarından biraz. Bu yüzden onların bakış açısından hatırlıyoruz. Bana vuruşlarımı nasıl bulduklarını söylüyorlar, yani 214 vuruşunda ne var ki.

Rica: Beni defalarca şaşırtan şey, Sachin Tendulkar’dan daha fazla kriket oynaman, ODI’lerde neredeyse Dhoni kadar ortalamaya sahip olman, bir kaptan olarak kazanma yüzdesinin Sourav Ganguly. En sevdiğiniz Mithali Raj statüsünün hangisi olduğunu sormama izin verin?

Mithali: Az önce bana hazırlıklı olmadığım bir soru sordun. ODI’lerde 7000 tek seferlerin iyi olacağını düşünüyorum.

Rica: Ve genel olarak , uluslararası koşular. İngiltere’de yapılan 7000 Dünya Kupası finaline Hindistan’ı götürmek özel olsa gerek. Siz lordlara atış yapmak için dışarı çıktığınızda duygular çok yüksekti. Bize o günün duygularını anlatabilir misin?

Mithali: 7000 oyununda ilk oyundan Hindistan’da bir vızıltı yarattık. İngiltere’de evdeki tepkilerden pek haberdar değildik. Çünkü o zamanlar sosyal medya çok yeniydi ve ben çok aktif veya sosyal medya bağımlısı biri değilim. O zamanlar ben bile twitter’a girmek hakkında pek bir şey bilmiyordum. İyi oynadık, finale geldiğimizde Hindistan’da bu sporu popüler kılmak için başka bir fırsatımız olduğunu düşündük.In , Hindistan’ın bundan önce ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası, süper altıya hak kazanamadık. 7000 dünya kupasının finallerine ulaştığımızda, kızlara sporu ülkemizde büyütme şansımız olduğunu düşündüğümü söyledim. Ama sonra çoğunun 2005 dünya kupasının bir parçası olmadığını biliyordum. İlk finaldi ve hepsi gergindi. Benim için farklı bir deneyim oldu. Lord’s’taki dolu bir stadyumda atış yapmak için giriyordum.

Daha önce çok çalmıştım ama o günkü kadar dolu değildi ve insanlar çığlık attığında ve o davullar çalınca bilindiği zaman yarattığın coşku. Hayatımda hep bir kez oynamak istemişimdir. Biliyor musun, başladığımda o atmosferi hissetmek istedim ve bunu 7000 dünya kupasında hissettim.

Rica: Tüylerimi diken diken eden bir andı. Bunun Hint kadın kriketinin dönüm noktalarından biri olduğunu söyleyebilir misiniz?

Mithali: Genel olarak kadın kriketinde kesinlikle en önemli eğrilerden biriydi. Dünya çapında bile diyebilirim ki, sonrasında yaşananların izlenme ve izlenme oranları arttı. Sporun ilerlemeye devam etmesine yardımcı oldu.

Rica: Mithali, sizce Hindistan’daki kadın kriketinde bir sonraki en büyük dönüm noktası ne olacak? O ICC kupasını mı yoksa kadınların IPL’sini mi kazanacaktı?

Mithali: Sanırım, herhangi bir formatta bir Dünya Kupası kupası, T20 ya da bir gün tüm Hintli kriketçilerin çalıştığı şeydir. Bir ICC etkinlik kupasının sporda harikalar yaratabileceğini biliyoruz. Biliyorsunuz, oradan sadece bir adım uzakta olmamıza rağmen, büyük bir etki yarattık.

Bence kesinlikle bir şeyleri değiştirecek olan şey, kadınların IPL’sinin başlangıcı olacaktır. Güçlü bir oyuncu havuzu oluşturmaya yardımcı olabilir. Birkaç yıl daha sürebilir. İlk yıl kadınların IPL’sinin takıma yardım etmek gibi olacağını bildiğinizi en başından söylemem. Ama belki de kadın IPLK’sının başlamasından 2-3 yıl sonra çok sayıda potansiyel oyuncu göreceğiz çünkü her yarışmacı kupası shefali, kiran gibi gördü. Bu nedenle, kadınların IPL’si bir kez başladığında, ortaya çıkan bu tür hikayeleri bulabilir ve erkeklerin IPL’sinin ülkemizde erkek kriketinin büyümesine nasıl yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Ülkemizde de kadın kriketinin büyümesini benzer şekilde hızlandıracağına eminim.

Rica: Kariyerin hakkında biraz daha konuşacak olursak Mithali, seni başladığın zamandan 190 ‘e kadar gördüm. . O yıllar kayıtsızlık ve bazen de çaresizlik içinde geçti. Kendini motive etmen için ne gerekliydi?

Mithali: İki faktör var. Formayı giydiğinizde, Hindistan için oynarken, % 100’dan daha azını koymayı düşünemezsiniz. Yani bu beni her zaman motive etmiştir. Biliyorum çok fazla insanın beklentisi var, birçok insanın dilekleri beni destekliyor. Bir kriketçi olarak beni şekillendirmede rol oynayan çok fazla insan var ve onları hayal kırıklığına uğratamam.

Promoted

Hindistan’ı büyük etkinliklerde temsil ederken milyonlarca umut taşıyorum. Bunun için, eğer bu beklentilere ayak uydurmam gerekiyorsa, sahaya her çıktığımda 100 yüzdemden daha az olmam gerekiyor. Bu en büyük motive edici faktörlerden biri oldu. Sıradanlığa hiçbir zaman inanmadım ve bu da beni her zaman daha çok çalışmaya itti.

Rica: Hint kriketini sağlıklı bıraktığın şekilde anlatabileceğim bir kelime varsa. Bunun için bir sözünüz veya cümleniz var mı? Demek istediğim, pek çok insan mirasından bahsediyor.

Mithali: Sanırım başladığım yerden sporu bıraktığım yere kadar memnunum.

Dün onlardan biri bana mirasın ne olur diye sordu. Bunun için hiçbir zaman doğru cevaba sahip olmadım ama biliyorsunuz ki ilk başladığımda sporla tanışmam tek kız olduğum seçkin bir erkek kampında oldu. Sonra kızları ve aynı kampı almak istemedikleri için kamp değiştirmek zorunda kaldım. Bugün her yıl kayıt yaptıran yaklaşık 60 ila 23 kızımız var ve O günlerde elinde çanta taşıyan bir kız sokakta yürürken pek yaygın değildi. Ama günümüzde çok yaygın. İnsanlar bunu kabul etti ve artık sokaklarda kriket oynayan kızları görmek çok yaygın. Her akademi kız öğrenci alıyor. Seçkin erkekler veya seçkin kızlar yoktur, ancak her akademi kızları kaydettirmekten ve onları eğitmekten mutluluk duyar. Bu yüzden sporu iyi bir yerde bıraktığımı düşünüyorum ve bunun yalnızca buradan daha parlak bir alana dönüşeceğini bildiğinizden çok eminim.

Rica: Arkanda çok mutlu bir soyunma odası bıraktığını biliyorum. Şimdi size şunu sorayım. Şu anki Hint soyunma odasında Mithali Raj’ın enerjisini bünyesinde barındıran bir genç var mı?

Mithali: İyi değiller. Onlar bu nesilden. Onlar benim gibi değiller. Fotoğraf çektikleri anda sosyal medyada yayınlıyorlar ve ben iki gün geciktim. Yani “didi yaar aap geç dalte ho, tag to karo” diyorlar (bu gönderileri çok geç yazmışsınız en azından bizi etiketlemişsiniz). Bazıları tam anlamıyla ahizeyi elimden alıyor ve benim adıma gönderi paylaşıyor ve kendilerini etiketliyorlar. Yani onlar ben olamazlar, benim gibi olamazlar. Ama evet, onlar gibi olmaya çalışıyorum.

Rica: Pekala, onlar gibi olmaya çalışman çok tatlı bir şey. Tapsee Pannu’nun canlandırdığı hayat hikayeniz yakında sinemalarda olacak. Ona verdiğin en iyi ipucu nedir? Ondan siper sürüşünü mükemmelleştirmesini istedin mi?

Mithali: O antrenman yaparken ben uluslararası taahhütlerimle meşguldüm. Bu yüzden eğitiminde ona gerçekten yardım edemedim. Ama sanırım ona yardım etmekten çok, sadece ona, oyununu doğru yapsan iyi olur, siperini doğru al, diyerek ona baskı yaptım. Hepsi seni izleyecek. Belki de ona daha fazla baskı ekledim. Ama bence çok iyi bir iş çıkarmış. O çok çalışkan bir aktör. Bu rolü üstleneceğinden eminim ve eminim.

Bu yazıda bahsedilen konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.