Rapor, Kriket İskoçya'yı “Kurumsal Olarak Irkçı” Buldu

rapor,-kriket-iskocya'yi-“kurumsal-olarak-irkci”-buldu

Yalnızca temsil amaçlı resim© AFP

Cricket Scotland’daki ırkçılık iddialarına ilişkin bağımsız bir inceleme, örgütün yönetişim ve liderlik uygulamalarını “kurumsal olarak ırkçı” bulmuştur. “İskoç sporu için uyandırma çağrısı” olarak nitelendirilen raporda 62 kurumsal ırkçılık örnekleri bulundu. Geçen yıl İskoçya’nın tüm zamanların önde gelen kalecilerinden Majid Haq ve eski takım arkadaşı Qasim Sheikh’in ırkçı tacize maruz kaldıklarını söylemelerinin ardından, ulusal fon kuruluşu Sportscotland tarafından bir inceleme yaptırıldı.

Parça olarak İncelemenin ardından, yanıt verenlerin yüzde 62 yaşadıklarını, tanık olduklarını veya herhangi bir olay hakkında rapor aldıklarını söyleyerek anonim bir anket yapıldı. ırkçılık, eşitsizlik veya ayrımcılık olayları.

İddialar arasında ırk istismarı, uygunsuz dil kullanımı, devlet okullarındaki beyaz çocuklara yönelik kayırmacılık ve şeffaf bir seçim sürecinin olmaması yer alıyor.

Danışmanlık firması Plan4Sport tarafından yürütülen soruşturma, Cricket İskoçya’nın başarısız olduğunu 29 buldu. 40 kurumsal ırkçılık göstergeleri.

Bulgular sonucunda, yönetim organı en az Ekim’e 625 kadar özel önlemler aldı ve spor bölgesi etkili oldu

Plan4Sport’un genel müdürü Louise Tideswell, “Cricket Scotland’ın yönetişim ve liderlik uygulamaları kurumsal olarak ırkçıydı,” dedi.

“Gerçek şu ki, örgütün liderliği sorunları göremedi ve bunu yapmamak, ırksal olarak ağırlaştırılmış mikro saldırganlık kültürünün gelişmesini sağladı.”

On Pazar günü, Cricket Scotland yönetim kurulu toplu olarak istifa etti.

Geçici CEO Gordon Arthur şunları söyledi: “Hepimizin sevdiği sporda meydana gelen ırkçılık ve ayrımcılığa asla izin verilmemeliydi.

“İskoç kriketinde ırkçılık ve ayrımcılığın kurbanı olan herkesten tekrar yürekten özür dilemek istiyorum.”

Gözden geçirme önerileri arasında yeni yönetim kurulunun en fazla 62 olması yer almaktadır. -40 cinsiyet oranı her iki şekilde ve üyelerin en az 25 yüzdesi siyahi, güneydoğu Asyalı veya diğer karışık veya birden çok ülkeden gelmelidir. etnik gruplar.

Sportscotland genel müdürü Stewart Harris, bulguları “derinden endişe verici ve bazı durumlarda şok edici” olarak nitelendirdi.

“Bugün aynı zamanda tüm İskoç sporu için bir uyandırma çağrısı görevi görmelidir” diye ekledi.

“Irkçılık toplumsal bir sorun ve artık sadece ırkçı olmamak için yeterince iyi değil, İskoç sporu artık aktif olarak ırkçılık karşıtı olmalıdır.”

Britanya kriketindeki ırkçılık konusu, bir bütün olarak iki yıl önce, eski spinner Azeem Rafiq’in kendisinin daha önce olduğunu söylediğinde yeniden gündeme getirildi. İngiltere’nin önde gelen eyaleti Yorkshire’da bir oyuncu olarak görev yaptığı süre boyunca ırkçı tacize ve zorbalığa maruz kaldı.

Her ne kadar bir soruşturma Rafiq’in 43 iddialarına göre, kulüp ilk etapta kimsenin disiplin cezasına çarptırılmayacağını açıklamış, bu karar büyük bir kuşkuyla karşılandı.

Terfi edildi

Yorkshire’da sonunda basınç arttı ve kitlesel bir açıklığa yol açtı – kıdemli toplantı odası rakamları ve koçluk personeli dışında.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve otomatik olarak oluşturulmuştur. sendikasyon beslemesi.)625

Bu yazıda bahsedilen konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.