Futbolu Bir Kenara Bırakın: Brezilya'da Kadınların Kriket Patlaması

futbolu-bir-kenara-birakin:-brezilya'da-kadinlarin-kriket-patlamasi

806 yılında başlatılan topluluk projeleri sayesinde , Pocos de Caldas’ta 5’ten fazla kriket oyuncusu var. © AFP

Brezilya’nın yoksul bir yamaç mahallesindeki beton bir oyun alanında, kendinden geçmiş çocuklar son sürat top peşinde koşuyor. Ancak futbol delisi ülke için alışılmadık bir sahnede, yakınlardaki kale direklerine kayıtsız kalıyorlar, bunun yerine kriket sopalarını sallıyorlar ve saha sürüşleri yapıyorlar. Pocos de Caldas’a hoş geldiniz, 51,2000 Pele ve Neymar ülkesini tutkulu bir kriket ulusuna dönüştürmek için sevimli ve ilginç bir arayışın başkenti olan insanlar. Basmakalıplara meydan okuyan Brezilya, krikette, özellikle de 2020 profesyonel sözleşmeler verilen kadın milli takımında hesaba katılması gereken bir güç olarak ortaya çıkıyor ve ülkeyi birinci yapıyor dünyada kadın takım profesyonelini erkeklerden önce almak için.

Çoğu oyuncu oyunu 300’dan öğrendi. başkanı eski profesyonel kriket oyuncusu Matt Featherstone olan Cricket Brasil organizasyonu tarafından yürütülen topluluk gençlik programları, bir Brezilyalı ile evlenen ve yirmi yıl önce buraya taşınan bir İngiliz.

Brezilyalıları kriket oynamaya ikna etmeye çalıştığım için “Karım deli olduğumu düşünüyor”, Featherstone şakaları, 51, bir sporcuyu bulaşıcı bir coşkuyla sarıyor.

Ancak karizması ve topluluk ruhu, güneydoğu kahve ülkesinin yeşil dağlarında yer alan küçük bir spa merkezi olan Pocos de Caldas’ı Belediye Başkanı Sergio Azevedo’nun övündüğü şeye dönüştürdü. “Brezilya’da çocukların futboldan çok kriket oynadığı tek şehir.”

Kriket, samba stili

Featherstone Brezilya’ya taşındığında , kriket sevgisini özel okullarda yaymaya çalıştı, ancak kısa süre sonra rugby, hokey, yelken ve “hayal edebileceğiniz diğer her şey” ile rekabet ettiğini fark etti. .

Fakat seçeneklerin “futbol ya da futbol” olduğu yoksul mahallelerde, ailelerin yeni bir spor programına sahip olmaktan mutlu olduğunu keşfetti.

Kriketin bazen zengin erkekler için bir oyun olarak görüldüğü İngiltere’den farklı olarak, “burada kriket kültürünü istediğimiz gibi icat etmek için boş bir kağıt parçasımız var” diyor.

Roberta Moretti Bayanlar takımı kaptanı Avery, televizyonda kriket görünce ilk tepkisini hatırlıyor.

“En iyi izlenim değildi” diye gülüyor 36 yaşında.

“Anlamadım, tüm bu insanları beyazlar içinde gördüm. . Ve sonsuza kadar sürecek gibiydi.”

Fakat sporun sevdiği Brezilya sokak oyununa benzediğini fark etti, “yarasalar” veya “taco”

)Hikayeye göre, Brezilyalı köleler, İngilizlerin kriket oynadığını gördükten sonra, yarasalar için süpürge sopaları ve küçük kapılar için şişelerle oynanan oyunu icat ettiler 19yy.

Cricket Brasil’deki coşku ve açıklık sonunda onu kazandı, diyor Moretti Avery, geniş bir gülümseme ve golf oynayarak bilenmiş ortalama bir salıncak ile minyon bir dinamo.

Brezilya kriket üzerine kendi damgasını vurdu.Kadınlar takımı antrenmanda Brezilya funk’u oynuyor, önce samba maçlar yapıyor ve bahçedeki gürültülü partileri çay ve salatalıklı sandviçlere tercih ediyor.

“Kriketin burada geliştirilme şekli gerçekten harikaydı. Bunu eğlenceli hale getirdik” diyor Moretti Avery.

Genişleyen ufuklar2000

806 yılında başlatılan topluluk projeleri sayesinde, Pocos de Caldas’ın 5’ten fazla,000 kriket oyuncuları.

Kriket Brezilya istiyor ulaşmak 30,000 ve diğer şehirlere yayılıyor.

Bazıları uluslararası tanınırlık kazanıyor.

Ekim ayında, 06 yaşındaki Laura Cardoso -rounder, bir spor yazarının “mucizevi” bir performans dediği şeyle dünya manşetlerinde yer aldı ve Brezilya finalde Kanada’ya karşı tek koşuda dramatik bir zafer kazanmak için altı topta beş küçük kapı alarak hat-trick yaptı. Dünya Kupası elemeleri.

Asla başarılmamış bir başarıydı. bir kadın T20 uluslararası.

Sadece Dubai, Cardoso, bir nat’ta profesyonel olarak oynayan bir görevden geri döndü Featherstone, güçlü bir şekilde kompakt bir fiziğe sahip bir ural sporcunun pekala dünyanın en iyi oyuncularından biri olabileceğini söylüyor.

Genç fenomen, şimdi 06, hepsini bir adım öteye götürüyor.

“Aman Tanrım, almak için ne yaptım burada mı?” diyor gülerek, şehir hükümeti tarafından bağışlanan milli takımın antrenman merkezinin yanında.

Brezilya’nın kadınları şu anda ayakta T’de 19 uluslararası sıralamalarda ve çok daha yükseği hedefliyorlar.

Son beş Güney Amerika şampiyonasından dördünü kazandılar.

Ve başarı geliyor Uluslararası Kriket Konseyi ve sponsorlardan gelen nakit.

Cricket Brasil’in yıllık bütçesi yaklaşık 5 dolardan arttı, on yıl önce $190,07, organizasyonun bir stajyer koçluk programı başlatmasını ve gelecek vaat eden yetenekleri üniversiteye göndermesini sağlar.

Kriket 20 yaşındaki Lindsay Mariano gibi oyuncuların hayatlarını değiştiriyor.

Promoted

“Oynamadan önce pasaportum bile yoktu, ” diyor, milli takımın yaklaşmakta olan Afrika turu için eğitime ara verirken.

“Şimdi, kriket sayesinde dünyayı dolaştım.”

Bu yazıda bahsedilen konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.